January 2023

10 Guiding Steps to Growing, Harvesting, and Using Rhubarb

Rhubarb! Why is growing rhubarb important for preparedness? It’s a very tart vegetable that’s very expensive to buy.  As of this writing, at my Walmart, rhubarb is $2.48 a pound, if and when it’s in stock. When rhubarb has already been converted into a pie filling or jam/jelly, the price jumps dramatically. The problem you

10 Guiding Steps to Growing, Harvesting, and Using Rhubarb Read More »